Hakkında

 

      1997 yılında Malatya’nın küçük ve şirin ilçesi Darende’de dünyaya geldim. İlkokul ve ortaokulu Darende’de okuduktan sonra lise eğitimim için Konya’ya gittim. Lise yıllarımda hayatımın geri kalanını şekillendirecek bir hayâl kurdum, savaş muhabiri olacaktım. Savaş muhabiri olacak ve mazlumların çığlığını dünyaya duyuracaktım.

      Gazze’de bebekler daha anne diyemeden annesiz kalırken, Suriye’de babasına sarılmış çocuk cesetleri bina enkazı altından çıkarılırken, Arakanlı genç kızlar Myanmarlı askerlerin tecavüzünden kurtulmak için kendilerini Naf Nehri’nin sularına bırakırken dünya Angelina Jolie’nin yeni sevgilisini konuşuyor, Ronaldo’nun transfer edildiği takımdan kaç milyon dolar alacağından bahsediyor, Prens Selman’ın Amerikalı magazin yıldızı için döktüğü servet haberlerini okuyordu. İşte tüm bu adaletsizliği dünyaya haykırmak, savaşın çocuklarının hikâyesini anlatmak istiyordum. Belki bir an için dahi olsa hırslarını bir kenara bırakır, bitmek tükenmek bilmeyen günlük koşturmacalarına, telaşlarına bir ara verir, dönüp bakarlardı o çocuklara. Kendileri refah ve huzur içinde yaşasın diye çocukluklarını, hayâllerini, ailelerini, arkadaşlarını çaldıkları çocukların gözlerinin içine bakarlardı da utanırlardı belki bir an olsun.

      Bir film yaptı Hollywood, bir köydeki çocuğun hikâyesinden bütün dünyanın haberi oldu. O çocuk için üzüldük, yine o çocuk için gözyaşı döktük. Gözlerimizi kapattılar. Gazze’de, Somali’de, Irak’ta öldürülen çocukların hikâyelerinden hepimiz bîhaber kaldık. İlkin öldürdüler, sonra film çektiler. Kendilerini masum, öldürdükleri çocukları terörist diye tanıttılar dünyaya. Biz yine o köydeki çocuğa üzülmeye devam ettik. Bu coğrafyanın çocuklarından hiçbirinin hikâyesini anlatamadık dünyaya. Belki anlatabilsek her şey çok daha başka olacaktı.

      Savaş muhabiri olmak hayâlimdi ve sonrasında attığım adımları hayâlime göre atmaya, hayatımın rotasını hayâlime göre çizmeye gayret ettim. Lise yıllarımda radyo programcılığı yaptım. Medya alanındaki ilk çalışmam da bu oldu. Bununla birlikte çeşitli dergiler için yazılar yazdım.

      Ardından üniversite eğitimi için İstanbul’a geldim. Üniversite yıllarım boyunca yine medya alanında eğitimler aldım, çalışmalar yaptım. İstanbul Medya Akademisinde Gazetecilik, Televizyon Haberciliği, Spikerlik ve Sinema Yönetmenliği eğitimleri; Medya Sanat Merkezinde Belgesel Yönetmenliği eğitimi aldım. Aynı zamanda TRT 1 Haber Spikeri Seval Çöpür’den Diksiyon, Radyo 7 Haber Spikeri Mehmet Can’dan da Radyo Programcılığı eğitimi aldım.

      Özgün İrade dergisinde Dış Politika ve Ortadoğu üzerine yazılar yazdım. SETA Dış Politika Direktörlüğünde staj yaptım. İlk belgeselim Mâruf, Temmuz 2018’de yayınlandı.

      Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde İslami İlimler alanında lisans eğitimimi tamamladım. Halihazırda İstanbul Üniversitesinde Gazetecilik, Anadolu Üniversitesinde ise Uluslararası İlişkiler alanlarındaki lisans eğitimime devam ediyorum.